TRASY – moja propozycja:
O to moje trzy propozycje tras na rower górski, których nie ma w przewodnikach:
1. Przez Akamas (cały dzień)
Trasa: Pafos ( -> 15km,) Pegeia (->23km,) do Kathikas (->6km) z Ineia (->16km) drogą przy szczytach wzniesień półwyspu Akamas na najwyższy szczyt półwyspu Pyrgos tis Rigenas (->16km) zjazd na zachodni brzeg półwyspu Akamas do Plaży Lara (->30km) płaską drogą przez Agios Georgos i Coral Bay powrót do Pafos.
Trudności: Droga pomiędzy Pafos a Coral Bay i Pegeia, jest bardzo ruchliwa i ze strony kierowców samochodów ten odcinek nie należy do bezpiecznych. Stromy podjazd do Pegeia i potem z Pegeia do Kathikas do pokonania 623m różnicy wzniesień, bardzo wyczerpujący. Trasa o mieszanej trudności nie wymaga umiejętności dobrego rowerzysty górskiego. Od Inea aż do plaży Lara teren dziki nie znajdziemy tu żadnej restauracji.
Rodzaje dróg: Najpierw dobrej jakości asfalt, od wyjazdu z Inea, dobra bita szutrowa droga.
Jedyną nie przyjemnością jest wyjazd z Pafos i jazda ruchliwą drogą do Coral Bay i Pegeia. Potem mamy prawdziwą walkę z podjazdem (miejscami i 12% nachylenia). Od Kathikas różnica wzniesień jest kilku metrowa, od tego momentu będziemy na grani szczytów półwyspu Akamas. Widoki z tej ścieżki zapierające dech w piersi, kontakt z dziką przyrodą.
Nie liczmy, że będziemy tam sami, ale jest to trasa jedna z najpiękniejszych i mało uczęszczanych. Przejazd do Plaży Lara wzdłuż wybrzeża to nie zapomniane przeżycie. Plaża Lara jedna z najpiękniejszych plaż wyspy, latem to plaża żółwi, a dwa kilometry dalej jest cud przyrody kanion Avakas. Na koniec odpoczynek przy porcie Agios Georgos i powrót ruchliwą drogą do Pafos.
Uwagi: Czasami, szczególnie w upalne dni, rowerzyści proszą właściciela hotelu o podwiezienie (za zapłatą) do Kathikas lub, jeśli są większą grupą zamawiają taksówkę-busa, co wychodzi tanio, w ten sposób omijają tą ruchliwą ulicę i straszny podjazd i maja prawie cały czas z górki i tylko urokliwe miejsca! Jeśli mieszkacie w Polis jedziecie drogą przez Prodromi do Drouseia – Inea potem szczytami Akamas. Powrót wschodnim brzegiem półwyspu przez Baths of Aphrodite i Latsi do Polis. Także przepiękne widoki, krótsza trasa.
2. Z Polis do Stavros Tis Psokas i powrót przez Gialia (cały dzień)
Trasa: Z Polis do (->17km)Lysos (->23km) Stavros Tis Psokas (->3km) do rozjazdu skrzyżowania dróg [Pyrgos / Kikkos] potem (->10km) do zjazdu na polną drogą na Gialia(->18km) przez wieś Gialia (->16km) przez Argaka do Polis.
Trudności: Błądzenie w uliczkach wsi Meladeia i Lysos. Wielkie wspinanie – podjazd do Stavros tis Psokas, 1400m różnicy wzniesienia, miejscami 12% nachylenie. Od skrzyżowania mamy wielki zjazd i często rowerzyści rozpędzają się do 60km/godz., co przy ostrych zakrętach – serpentynach grozi śmiercią. Zjazd drogą polną do Gialii wymaga umiejętności rowerzysty górskiego.
Rodzaj drogi: Bardzo dobrej jakości asfalt, polna droga do Gialia z licznymi dziurami i garbami.
Uwagi: od Polis do Stavros tis Psokas w linii prostej jest 12km, ale teren górski i plątanina serpentyn tworzy faktyczną odległość drogi 40km! Mój najlepszy czas podjazdu to 4 godz.! Piekne widoki krajobraz typowo górski. W Stavros tis Psokas mamy do zwiedzenia farmę Muflonów i odpoczynek w kawiarni przy leśniczówce. Od Skrzyżowania mamy tylko zjazd na dół i to miejscami stromy. Piękna przygoda zjazdu do Gialia.
Potem nie mecząca droga wzdłuż wybrzeża do Polis, zwykle powroty z tej trasy są o zachodzie słońca, które są jednymi z najpiękniejszych na świecie.
Niektórzy wynajmują samochód, aby wywiózł ich do Stavros tis Psokas, (samochód jedzie 1,5godz) potem leciutki zjazd na dół.
3. Troodos, szczyt Olipmpos 1950m npm i trochę lasem (cały dzień)
Trasa:Z Limassol do Trodos- Pokonujemy 44km ciągłego podjazdu około 5 lub 6godzin, trasą B8 przez wsie: Alassa, Monargi, Trimiklini.
Potem w kierunku Pano Platres, po minięciu tej wioski, dalej pniemy się w górę do Troodos Square, i do samej wsi Troodos.
Przejeżdżamy zwariowane ronda w Troodos i skręcamy drogą E-910 w kierunku wsi, Pedoulas, ale po 2 km skręcamy w górę kierunek Mt.Olimpos.
Dojeżdżamy do Brytyjskiej i Cypryjskiej bazy wojskowej z wielkimi radarami w postaci olbrzymich kul. Jesteśmy na najwyższym punkicie wyspy, tu chwilę popatrzymy na turecką stronę, zachłyśniemy się krajobrazem i na dół do Troodos Square i tu właściwie odpoczywamy.
Trasa przez las:
Z Troodos Square do (->5km) Pliso Dendro potem do (-> 6km) Kalidonia Waterfalls(-> 5km) Przez Pano Platres do Myllomeris Waterfalls (-> 7km) potem do wsi Mandria.
Rodzaj drogi: asfalt mało dziur, garby we wsiach….
na drodze leśnaj: miłe ścieżki leśne, wąskie uliczki we Pano Platres.
Uwaga: Bywa, że leśnicy podczas wycinki stworzą nową drogę i możemy trochę pobłądzić.
I tyle naszego jeżdżenia po lesie w Troodos.
droga powrotna:
Teraz mamy ze wsi Mandria 44 km stromego ciągłego zjazdu do Limassol. Uważajmy na samochody gdyż pędzimy jak motocyklem a rozpędzony do 60km/godz. rower nie wyhamuje jak motor tylko ślizga się po asfalcie. Zjazd do Limassol średnio zajmuje od 40min do 1,20 godz. A adrenaliny zapas mamy na cały rok. Rozwaga i jeszcze raz rozwaga! Gdy jesteśmy już w mieście udajemy się kupić nowe szczeki hamulcowe.
LINKI dla Rowerzystów
- http://www.visitcyprus.com” Cypryjska Organizacja Turystyczna – CTO
- http://www.cyprusvillages.com.cy/ zrzeszenie hoteli z usługami rowerowymi – okienko rowerowe jest z boku strony
- http://www.bikecyprus.com/ niemieckojęzyczna b.dobra strona o rowerach i cyprze
- http://www.aliathonvillage.com/cyprus_sport/index.asp hotele i rowery – poszukaj temetu rowerowego
- http://www.bikeworld.pl/rower polski świat roweru
- http://www.cycle1st.co.uk/cyprus/ angielska strona rowerowa i temet cypru