Przyroda i niebezpieczeństwa na Cyprze

>DZIWNA PRZYRODA CYPRU – aby się nie bać tego co nas zaskoczy

Obrzydliwości

 

SZCZUR DRZEWNY

JEŚLI NIE IWDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ

 

  • Szczur drzewny (Phloeomys cunnigi )(Tree Rat) Cypryjski Szary Szczur na Drzewny. Niegroźny, łagodny, ale ogromny jak na szczura, większy od kota bywa wielkości 80cm. Budzący przerażenie u turystów. Nie należy się go bać. Żywi się migdałami, strąkami drzewa chlebowego i owocami. Można go spotkać w gajach i sadach owocowych oraz na plantacjach bananów.
  • Jeśli mieliśmy okazję go zobaczyć uważamy się za szczęśliwców. Ze względu na widok bezwzględnie tępiony.

 

NIETOPERZ – RUDAWKA NILOWA

JEŚLI NIE IWDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ

 

  • Nietoperz Rudawka Niklowa (Rousettus aegyptiacus) (ang. Egyptian Fruit Bat). Bardzo duży (długość ciała do ok. 20 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 60 cm, czyli dłuży niczym sokół), sympatyczny nietoperz owocożerny. Futerko tego nietoperza jest lśniące, ma barwę czarną, miejscami lekko brązowawą. Mieszka w jaskiniach krasowych, dlatego występuje głównie w rejonie Polis, Pafos oraz górach Kyrenii. Jest to jedyny przedstawiciel rudawkowatych, posługujący się echolokacją. . Łatwo się oswaja (nie wolno zabierać do Polski!).
    Po zmroku latają w pobliżu drzew owocowych (figowców, moreli, morw, granatów, guaw), budząc przerażenie u turystów, gdyż wygląda w świetle lampy niczym wampir w locie. Nie należy się go bać.

 

JASZCURKA – AGAMA HARDUM

JEŚLI NIE IWDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ

 

  • Jaszczurka Agama Hardum (angl. HARDUM)( Laudakia stellio cypriaca). Dochodząca do 32cm długości jaszczurka, z nie proporcjonalnie dużą głową, przez co wygląda jak miniatura smoka. Bardzo płochliwy gad. Zamieszkuje zwykle kamieniste tereny.. Hardun świetnie wspina się po skałach i drzewach. Żywi się owadami, czasem również owocami i roślinami.
    Biegając po plaży lub ścianie restauracji, powoduje okrzyki przerażonych turystek.

 

CYKADA

JEŚLI NIE IWDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ

 

  • Cykada. Owad który latem w nocy, doprowadza do białej pasji najbardziej spokojną osobę. Chrząszcz ten po trzech latach życia pod ziemią jako larwa, wychodzi na gody w celach prokreacji, nawołując się głośnym cykaniem.
    Hałas jaki gromada tych owadów potrafi zrobić zaskakuje turystów z Europy. Ciężko jest zrozumieć – usłyszeć towarzysza rozmowy. W mieszkaniu potrafi schować się w szczeliny za meblami i głośno wydawać dźwięki po zgaszeniu światła i uniemożliwiając spanie.

 

Jeśli upalnym latem nie słyszymy hałasu ty owadów uważajmy się za szczęśliwców.

 

KARALUCH CYPRYJSKI

JEŚLI NIE IWDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ

 

  • Karaluch Cypryjski. Podobny ale, nie wiele większy od Karalucha europejskiego. Latem w czasie godów przelatują duże odległości, potrafi wlecieć do pokoju przez otwarte okno. Utrapienie hotelarzy, gdyż nie potrafią się wytłumaczyć przed gośćmi, że dbają o czystość a w pokoju karaluchy są.
    Nie groźny tylko obrzydliwy widok.

 

 

>PIĘKNA PRZYRODA CYPRU – co nas zachwyci

 

ŻÓWIE MORSKIE

JEŚLI NIE WIDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ JEŚLI NIE WIDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ JEŚLI NIE WIDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ

 

  • Żółwie morskie. Na plażach cypryjskich możemy spotkać dwa gatunki żółwia morskiego; Żółwie Karetta oraz rzadkie, Żółwie Zielone. Samice żółwi w okresie; od końca maja – początek czerwca do drugiej połowy sierpnia, wychodzą w nocy na piaszczyste plaże wyspy, (np. plaża Lara koło Coral Bay, Anassa koło Latsi, i Natura beage w Polis), aby złożyć jaja do wykopanych przez siebie dołkach. Można je spotkać także na plażach Ayia Napy. Żółwica wybiera zwykle plaże z dala od źródeł światła np. lampy uliczne lub kawiarni, gdyż młode po wykluciu kierują się w kierunku migoczącego światła gwiazd odbitych od wody. Czasami się zdarza, że młode zmylone światłem ulicy, giną pod kołami samochodów, kiedy nie ostrożna żółwica złoży jaja na plaży przy drodze. Żółwice są bardzo bojaźliwe (do nie dawna zupa żółwiowa była przysmakiem na Cyprze) i jeśli zorientują się, że na plaży są ludzie lub inne zwierzęta jak psy, nie wyjdzie tego wieczoru.Jeśli chcemy zrobić mi zdjęcia należy najlepiej udać się na noc spać na plaży, np. Lara i co 2 godziny przespacerować się po ciemku plażą. Jeśli zauważymy żółwice, nie podchodźmy do niej, poczekajmy aż wykopie dołek. Gdy zacznie składać jaja możemy robić zdjęcia w innym wypadku żółwica ucieknie do wody a my będziemy zdziwieni jak szybko żółw potrafi biegać. Trzeba zachowywać się bardzo delikatnie i pamiętać, że kontakt z człowiekiem dla żółwia zawsze jest bardzo stresujący, mimo że żółw składa jaja około 0,5godz zróbmy mu tylko 5 zdjęć z fleszem, i to stres wielki dla stworzenia.na górę strony.

    MUFLONY CYPRYJSKIE

    JEŚLI NIE WIDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ

    MUFLONY – Muflon cypryjski. (Ovis vignei)

    To piękne zwierze można spotkać w górach Cypru, jak w Tyrilli, tak i w Trodoss.
    W odróżnieniu od muflona korsykańskiego ponoć to zwierze zawsze zamieszkiwało wyspę. Do lat siedemdziesiątych polowano na niego i był w zagrożony wyginięciem, potem wzięto go pod ochronę i populacja tego pięknego kozła znacznie wzrosła, ale ciągle nie wolno na niego polować.
    W Stavros Tis Psokas jest farma tych zwierząt w celu restauracji populacji i tam najłatwiej można zobaczyć Muflona. Szczęśliwcy mogą go widzieć w górach Trodoss z dala od ludzkich siedzib.
    Jest on uważany za narodowe zwierze Cypru i jego podobizna jest często stosowana jako logo dla wielu firm i organizacji cypryjskich.

    .

     

    DELFINY

    JEŚLI NIE WIDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ JEŚLI NIE WIDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ

    W zatokach Cypru można spotkać piękne ssaki morskie Delfiny.
    Delfiny od dawna są ulubieńcami wszystkich miłośników morskich zwierząt. To inteligentne i łagodne ssaki. Rzadko tu bywają z powodu nie wielkiej ilości ryb. Od momentu jak w Egipcie wybudowano zaporę …… na Nilu, do morza śródziemnego przestały spływać odżywcze dla ryb muły rzeczne. Dodatkowa rabunkowa gospodarka rybna Cypru doprowadziła do stanu katastrofy rybnej.
    Ale za to woda na plażach Cypru ma najwyższy stopień czystości w Europie.
    Nic nie spływa z Nilu, brak przemysłu, woda czysta i prawie martwa.
    Nie ma ryb, nie ma delfinów.

    Mimo małej ilości ryb zdarza się, że grupa delfinów zapuści się do zatok i na plaże Cypru.
    Głównie spotkać można gatunki:

    • Delfina Zwyczajnego
    • Delfin butlonosy, butlonos (Tursiops truncatus)
    • Delfina pręgoboki (Stenella coeruleoalba)

    Stado delfinów jest grupą rodzinną. Składa się z kilku spokrewnionych ze sobą samców, samic oraz ich potomstwa.
    Członkowie różnych stad rzadko, kiedy nawiązują bliższe kontakty i dlatego zwykle dochodzi do kojarzenia się między przedstawicielami jednej grupy delfinów.
    Ssaki te nie tworzą stałych związków rozrodczych jak ludzie, a tak samo jak ludzie są aktywne płciowo przez cały rok. Samice wydają na świat młode raz na dwa lata.

    Delfiny do komunikacji i orientacji (echolokacja) posługują się dźwiękami o wysokiej częstotliwości, wyskakują z wody żeby zorientować się gdzie ptaki morskie namierzyły ławicę ryb, czasami dla zabawy.

     

    KOT CYPRYJSKI

    JEŚLI NIE WIDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘJEŚLI NIE WIDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ

    Koty Cypryjskie;
    Święta Helena matka cesarza Konstantyna Wielkiego, gdy wracała w IV wieku, ze ziemi świętej do Rzymu, odwiedziła prowincje Cypr. Przerażona była ilością węży i jaszczurek tu spotkanych, w następnym roku wysłała na wyspę flotę statków pełną kotów z Rzymu.
    Po prawie 2000 lat koty ewoluowały na drapieżniki żywiące się prawie wyłącznie żmijami i wężami.
    Przylądek, do którego flotylla przybiła (południowy kraniec wyspy nie daleko Limassol) i gdzie koty wypuszczono, nazwano Kocim (Kapo Gata – teraz jest to terytorium bazy armii W.Brytani). Zwierzętami zaopiekowali się mnisi z założonego w tych okolicach klasztoru, od tej pory nazwanego Kocim albo Monastyrem św. Mikołaja od kotów

    • Koty faktycznie zainteresowały się gadami i wyspecjalizowały się w polowaniu na węże. Typowe dzikie koty cypryjskie mają długie nogi i ogony, zwykle są chude i posiadają ciekawą technikę polowania na węże.
      W trakcie szybkiego skoku, uderzają łapą węża w głowę wiele razy, aż ten zostanie ogłuszony. Dopiero w tedy zagryzają ofiarę.
      Czasami widać jak mały kot ciągnie 2m długości upolowanego węża.
    • Spora ilość kotów wybrała łatwiejsze życie z resztek jedzenia przy restauracjach. Anglicy w XX w. Przywieźli ze sobą sporą ilość kotów pupilków innych ras i w tej chwili w miastach trudno zobaczyć typowego cypryjskiego kota, na wsi to częsty widok.