Przyroda i niebezpieczeństwa na Cyprze

SKORPIONY…zagrożenie – możliwe śmiertelne!!

scorupin

  • Skorpiony; nie ma ich wiele na Cyprze ale są. Preferują miejsca suche, przesiadują zwykle pod kamieniami, są koloru szarego lub płowego, bywają ponoć czarne. Bardzo rzadkie przypadki śmiertelne po ukąszeniu zwykle; opuchlizna, ból głowy, ból nerek, trzy dni chorobowego (autor tej strony został ukąszony przez takiego skorpiona i miał tylko gorączkę i majaki nocne, następnego dnia poszedł do pracy. Nerki bolały przez tydzień).
    Na zdjęciu; Mesobuthus eupeus należy do rodziny Buthidae, co świadczy o jego silnym jadzie, niestanowiącym jednak zagrożenia dla życia dorosłego, zdrowego człowieka. Nie jest dużym skorpionem, zwykle dorasta do ok. 5cm. Jest szybki, agresję przejawia jedynie w ostateczności, zwykle po prostu szuka najbliższego schronienia. Kopie nieduże norki, schronienia szuka również pod kamieniami. W dzień chroni się przed światłem natomiast w nocy staje się bardzo aktywny.Są dwa zasadnicze rodzaje jadu. Pierwszy – jest w stanie zabić lub sparaliżować bezkręgowca, lecz dla człowieka skutki są podobne do użądlenia osy. Drugi zaś może spowodować śmierć człowieka, gdyż poraża nerwy w sercu i mięśnie klatki piersiowej. Pewna liczba gatunków skorpionów ma właśnie taki jad.
    Biwakujący pod namiotem w pobliżu skał powinni pamiętać, że namiot pod spodem to idealne miejsce dla skorpionów.
    Trzeba zawsze rano trzepać, śpiwór, ubrania trzymane na zewnątrz, buty.

    PAJĄK TARANTULA…!zagrożenie – nie zdrowe!

    jeśli nie widzisz tego obrazka zmień przegladarkę

  • Tarantula Europejska. Nie groźny dla człowieka, duży (pająki średniej wielkości około 3,5 cm ale bywa wielki jak ludzka dłoń) dla niektórych, paskudnie wyglądający pająk. Nie należy się go bać, ale raczej nie brać go w dłonie.
    Żyje w norkach w ziemi i unika człowieka, ale zdarza się, że wędrujący dla nowych terenów łowieckich pająk wejdzie nam do mieszkania. Jeśli sam nie ucieknie, bez paniki bierzemy go na gazetę lub do reklamówki i wyrzucamy przez okno (nie wolno zabierać do Polski!).

Tarantule obdarzone są jadem o właściwościach cytotoksycznych. W wypadku ukąszenia; leczenie oprócz profilaktyki przeciw tężcowi obejmuje postępowanie objawowe; zwykle tabletki przeciw bólowe.

ROBAKI WIJE…!zagrożenie – nie zdrowe!

jeśli nie widzisz tego obrazka zmień przeglądarkę

 

  • Pomarańczowy wij.(nie znam nazwy łacińskiej i angielskiej) Cypryjczycy nazywają ten insekt: SARADA FORANUSA Mały robak podobny do stonogi o odcieniu pomarańczowym, potrafi wstrzyknąć pod skórę silny jad. Po ukąszeniu ból głowy, wymioty, opuchlizna.
    Tak jak przy skorpionach należy; gdy śpimy pod namiotem rano dobrze wytrzepać śpiwór, ubrania i buty.

TRUJĄCE OWOCE…!zagrożenie – nie zdrowe – możliwe śmiertelne!

jeśli nie widzisz tego obrazka zmień przeglądarkęjeśli nie widzisz tego obrazka zmień przegladarkę

 

  • TRUJĄCE OWOCE Wszelkie owoce z krzaków, wyglądających podobne do; czarnych jagód, jeżyn, malin, są trujące! A po zjedzeniu około 12 sztuk śmiertelnie trujące! W smaku nie przypominają europejskiego odpowiednika (są bez smakowe, autor próbował), ale wyglądem; liście, owoce, kwiaty do złudzenia podobne!. Cypryjczycy nazywają te owoce MURA. Po zjedzeniu trzech (zwykle taka ilość smakowo zniechęca do jedzenia) ma się objawy; wysokiej gorączki, bóle brzucha i głowy.
    Nie wolno jeść żadnych dzikich owoców!
    Spokojnie można jeść dziko rosnące; winogrona, figi, granaty, guawy, gruszki (gruszki rzadko wyglądają jak europejskie zwykle są małe) i jabłka (można je spotkać tylko w górach Troodos).

HOMO SAPIENS – CYPRYJSKI MYŚLIWY…!!zagrożenie możliwe śmiertelne!!

JEŚLI NIE IWDZISZ TEGO OBRAZKA ZMIEŃ PRZEGLĄDARKĘ

Polujący Cypryjczyk. Cypryjskim sportem narodowym jest myślistwo. Tylko, że nie mają, do czego strzelać. Nie wielka populacja zajęcy i kuropatw cypryjskich nie zaspokaja ambicji myśliwskich wyspiarzy. Więc strzelają do wszystkiego, co spotkają, zwykle do małych migrujących ptaków i znaków drogowych. W okresie sezonu myśliwskiego bywają ofiary w ludziach. Normalnie do ludzi nie planują strzelać, ale jak coś mi się poruszy w krzakach najpierw strzelają a potem patrzą, co to było.
Jeśli wiemy, że są w pobliżu polujący Cypryjczycy , dajemy głośne znaki naszej obecności.

JEŻOWIEC MORSKi…!zagrożenie w kąpieli morskiej- nie zdrowe!

jeśli nie widzisz tego obrazka zmień przeglądarkę

Jeżowce (Echinoidea).
Turyści z zimnej części Europy zapominają w trakcie kąpieli o tym morskim stworzeniu. Jeżowce zamieszkują strefę denną wód słonych o zasoleniu powyżej 20% wszystkich stref geograficznych kuli ziemskiej. Ciało Jeżowca jest kształtu kulistego lub dyskoidalnego, pokryte licznymi kolcami. Kolce mają różną budowę, mogą być gładkie, ząbkowane, żeberkowane lub szorstkie. Pomiędzy kolcami znajdują się tzw. pedicelaria, służące do oczyszczania powierzchni ciała i do obrony. Często zawierają gruczoły jadowe zawierające jad o dużej nieraz sile działania.

Dlatego warto przed wejściem do morza dobrze jest „zbadać” dno morskie i okoliczne skały przy pomocy maski lub okularów do pływania, żeby uniknąć niepotrzebnego cierpienia. Także warto mieć buty do pływania – można je kupić w prawie każdym sklepie na Cyprze.

Zwykle Jeżowiec woli dno skalne od piaszczystego, ale bywa że znajdzie się duża kolonia w miejscu gdzie dzień wcześniej ich nie było.

Wbicie takiego kolca lub kilku kolców jest bolesna, a ich wyciąganie sprawia jeszcze silniejszy ból. Po usunięciu kolca w skórze powstaje rana, która goi się trudno, należy ją zdezynfekować przykleić plaster, jeśli wystąpią objawy alergiczne (ból głowy, wymioty, opryszczka,) należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem.