Przyroda i niebezpieczeństwa na Cyprze

Przyroda i niebezpieczeństwa na Cyprze

WĘŻE -SKORPIONY -INSEKTY (czyli co zagraża życiu i zdrowiu.)

Na Cyprze występuje wiele gatunków węży, pająków, skorpionów. W cieplejsze dni nie trudno spotkać węża w wysokiej trawie i pośród krzaków, pod kamieniem możliwe jest znaleźć skorpiona. Często są to miejsca w pobliżu skały.
Dlatego należy zapoznać się z fauną i florą, gdyż są tu także trujące rośliny, należy się zapoznać aby poruszać się bez obawy i że zrozumieniem przyrody. I przede wszystkim być bardzo ostrożnym.
Ale nie popadajmy w panikę na Cyprze tylko jeden gatunek węża jest faktycznie niebezpieczny dla człowieka, jest to żmija lewantyńska i trudno ją spotkać, reszta najwyżej popsuje nam samopoczucie na kilka dni.

ŻMIJA LEWANTYŃSKSA…!!zagrożenie śmiertelne!!

 jeśli nie widzisz obrazka użyj innej przeglądarki 

  • Żmija lewantyńska (Vipera lebetina)(ang.BLUNT NOSED VIPER) Bardzo niebezpieczna dla człowieka, na szczęście spotykana rzadko. Cypryjczycy nazywają ją „KUFI” lub „FINA”. Długa do 1,4m zwykle 80cm. Skórę ma szarą z ciemnymi plamami skóry z większymi łuskami; aktywna nocą (ja spotykałem za dnia); Najłatwiej rozpoznać po żółtym ogonie zakręconym w kształcie rogu (tak podaje literatura ja nigdy nie zauważyłem tego żółtego rogu). Chętnie zbliża się do ludzkich siedzib, lubi przebywać w gęstych krzakach i pod kamieniami. Po ukąszeniu mamy 20min na podanie surowicy, potem następują nie odwracalne szkody w organizmie. Najbardziej niebezpieczne są młode żmije gdyż ich jad jest silniej toksyczny i są bardzo trudne do zauważenia (częste przypadki śmiertelne).
    Należy się bać i wystrzegać!.

WĄŻ MONETOWY…!!zagrożenie – nie zdrowe!!

  

 

  • Wąż Monetowy (Hemorrhois mununifer)(ang. Coin snake ) do bezpiecznych nie należy, ale jego jad nie jest śmiertelny dla dorosłego człowieka, dziecko także nie łatwo zabije. Ma skórę w odcieniu brązu i szarości, a na grzbiecie ma plamy przypominające odbite monety, długi do 80cm, powolne ruch. Jego ukąszenie zwykle kończy się bólem głowy, opuchlizną i trzema dniami na chorobowym.
    Należy się wystrzegać ale bez paniki

WĄŻ MONTPELLIER…!!zagrożenie – bardzo nie zdrowe!!

.

 

Wąż Montpellier.(ang.MONTPELLIER SNAKE skrótowo zwany „Malpon”) Anglicy sprowadzili go z Francji, na początku XXw, aby poradzić sobie z szerzącą się plagą gryzoni. Wąż ten ma brązowy lub matowo-szary odcień skóry, długi do 170cm, ale ponoć znaleziono okaz 2m długi. Chętnie przebywa tam gdzie gryzonie. Podobnie jak u węża monetowego jego jad nie zabije dorosłego człowieka, ale jest silniejszy i po ukąszeniu; rana goi się długo, opuchlizna, ból głowy i nerek, czasami wątroby i mamy tydzień chorobowego.
Należy się wystrzegać ale bez paniki

WĄŻ BICZ…!zagrożenie – brak – nie estetyczne!

BICZ_GODY.01 BICZ_GODY.023

 

  • WĄŻ BICZ – (Coluber jugularis)( angl. CYPRUS WHIP SNAKE ) Najczęściej spotykany wąż na wyspie to Cypryjski Wąż Bicz, zwanym także Czarną Żmiją – długi do 2,5m a nawet 3,5m, o czarnym kolorze skóry, małą główkę. Ma nie groźny dla człowieka jad i paniczne zachowanie przy spotkaniu z człowiekiem. Nie należy się go bać. Lubi tereny zarośnięte drzewami lub krzakami, często bywa w pobliżu skał i gajów oliwnych. Jak zorientuje się, że w pobliżu są ludzie ucieka w panice a jeśli się sam zapędzi w ślepy zaułek potrafi zawrócić i prześlizgnąć się po nogach przerażonej widowni, po za nie przyjemnym widokiem i zachowaniem jest zupełnie nie szkodliwy. W maju i czerwcu można podziwiać piękne tańce godowe tych węży, w trakcie godów całkowicie tracą poczucie zagrożenie.

ŻMIJA ŚLEPUCHA…zagrożenie – brak- miłe zaskoczenie!

malpolo02

Żmija Ślepucha. Starczy tego straszenia. Jako ciekawostkę wspomnę o Żmii Ślepucha (typhlops vermicularis)(angl.WORM SNAKE). Malutka długa od 2cm do 13cm! Gdyby nie wyraźny widok, że mamy do czynienie ze żmiją pomyślelibyście, że to dżdżownicą. Zęby nie przebiją skóry człowieka.
Należy po oglądać, zrobić zdjęcie i nie dotykać!