OBYCZAJE DWORSKIE
Niektóre kraje, na przykład Belgia i Wielka Brytania, są nadal monarchiami i w związku z tym przestrzegają protokołu dworskiego. Oto kilka zasad, do których należy się stosować.
Protokół określa strój obowiązujący w obecności monarchy lub członków rodziny królewskiej – panowie wieczorem powinni nosić smoking lub frak (zgodnie ze wskazówkami podanymi w zaproszeniu), a w ciągu dnia – garnitur. Jasny żakiet (jaskółka) jest odpowiedni na garden-party albo ślub. Panie ubierają się w długie suknie lub suknie popołudniowe, stosownie do okoliczności. Kapelusze i rękawiczki już nie obowiązują.
Jeśli monarcha lub członek jego rodziny uczestniczy w ceremonii albo spotkaniu, przybywa jako ostatni, a wszyscy goście powinni być już wówczas obecni. Goście wstają na jego powitanie i nie siadają, dopóki on sam nie zajmie miejsca. Żaden z gości nie wychodzi przed monarchą.
Zaproszenie do siedziby królewskiej nakłada zupełnie inne zobowiązania. Należy potwierdzić jego odbiór w sekretariacie pałacu królewskiego, którego telefon jest zawsze podany w zaproszeniu.
Kiedy monarcha składa wizytę u osoby prywatnej, wypada oczekiwać go w progu domu i oddać mu miejsce gospodarza przy stole. Zależnie od okoliczności pani domu zasiada na wprost niego lub po jego lewicy. Jeżeli król i królowa udają się razem na nieoficjalny obiad, zasiadają na wprost siebie, na miejscach pana i pani domu. Gospodarze powinni przedstawić dworskiemu mistrzowi ceremonii listę gości i plan stołu. Takie same zasady protokołu odnoszą się do władców i do kardynałów.
Gdy monarcha wchodzi do salonu, goście wstają. Zwyczaj chce, by pani, do której zbliża się monarcha, ukłoniła się, lecz nie jest to obowiązkowe. Mile widziane jest zwracanie się do władcy w trzeciej osobie. Gdy królowa lub księżna podaje rękę mężczyźnie, ten kłania się i z szacunkiem całuje jej dłoń.
Belgijska arystokracja zwyczajowo zawiadamia marszałka dworu o ślubie swych dzieci, prosząc, by przekazał tę informację parze królewskiej.
(Stowarzyszenie Szlachty Królestwa Belgii).