Oazy górskie – Tamerza, Mides i Chebika

Oazy górskie – OKOLICE TUZAR

Oazy te, położone w niedostępnych górach na północny zachód od Tuzar, należą do najpiękniejszych zakątków w całym kraju -plamki bujnej zieleni otoczone nagimi, jałowymi wzgórzami. Chociaż jest tu kilka niewielkich oaz, to tylko trzy z nich przyciągają turystów: Tamerza, Mides i Chebika. Choć zupełnie różne, mają jednak jedną wspólną cechę – osady zostały całkowicie zniszczone w czasie katastrofalnego dwudziesto dwu dniowego ulewnego deszczu w 1969 r. Straszliwe deszcze zamieniły gliniane domy w błoto, mieszkańcy opuścili miasta i przeprowadzili się do nowych osiedli wybudowanych w pobliżu.

Tamerza jest największą z oaz, a ponieważ leży w szerokiej dolinie, dociera do niej komunikacja publiczna. Ruiny starego, otoczonego murem miasta znajdują się w północnej części oazy – naprzeciwko Hotel Tamerza Palace. Nowe miasto natomiast to nowoczesny bałagan. Jest tu bank i kilka małych sklepów.

Położenie Midesu jest imponujące. Przecina je wąwóz, który, jako południowe fortyfikacje miasta, miał kiedyś strategiczne znaczenie. Mides jest najtrudniej dostępny z wszystkich trzech oaz. Znajduje się tylko kilometr od granicy z Algierią.

Z oazy Szebika rozciąga się wspaniały widok na Szott el-Garsa.

Noclegi i gastronomia

Możliwości noclegowe i gastronomiczne są niewielkie i nie licząc kempingów ograniczają się do Tamerzy.

Kempingi – W Mides są dwa miejsca nazywane kempingami, nie obowiązują w nich jednak stałe ceny, nie mają też żadnych udogodnień – to kawałki gruntu, gdzie można rozbić namiot. W trosce o przetrwanie należy więc zabrać ze sobą własny prowiant albo kupić jedzenie od mieszkających tu rodzin – ceny do uzgodnienia.

Schroniska – Jedyny tego typu obiekt Maison de Jeunes znajduje się w Tamerzy, na południowym skraju miasta od strony Szebiki (4 D.T.).

Hotele – Pięknie położony Hotel Les Cascades (tel. 06/44 85 20), obok niewielkiego wodospadu na skraju oazy, proponuje jedynki/dwójki ze śniadaniem za 13/18 D.T. Pokoje wyglądają odstraszająco – to pokryte liśćmi palmowymi kabiny z betonową podłogą. Strzałka do hotelu znajduje się w środku nowej Tamerzy.

Lepiej wybrać czterogwiazdkowy luksusowy Hotel Tamerza Palace (tel. 06/44 52 14) harmonijnie wkomponowany w otoczenie. Oczywiście niewielu stać na nocleg, bowiem jedynka/dwójka ze śniadaniem kosztuje 58/78 D.T., ale dla rozciągającego się znad basenu widoku na stare miasto warto tu przywędrować bezinteresownie.

W Tamerzy znajduje się tylko jedna restauracja – mała i bez nazwy -położona na drodze wiodącej do Hotel Les Cascades.

Komunikacja

Jedynym miastem w regionie obsługiwanym przez środki komunikacji publicznej jest Tamerza.

Autobus – Autobusy kursują regularnie z Gafsy (2,5 godz.) i Metlawi (2 godz.). Z Tuzar i Nefty dojeżdża się autobusem do Redeyef, gdzie trzeba przesiąść się na jakiś pojazd do Tamerzy. Do Rodeyef można także dotrzeć louages kursującymi z Gafsy i Metlawi.

Autostop – Bardzo mały ruch na drogach sprawia, że jeżdżenie autostopem nie jest zbyt rozsądne. Najlepiej zacząć od Tamerzy, gdzie jest szansa spotkania kogoś jadącego w tę samą stronę. Szebika znajduje się 16 km na południe od Tamerzy, a Mides 11 km na północ. Można dojechać autobusem do Rodeyef i wysiąść na skrzyżowaniu do Mides. Stąd upartego podróżnika czeka jedynie cztero kilometrowy spacer wzdłuż drogi nieprzejezdnej przez zwykłe samochody.

Zorganizowane wycieczki – Wiele biur podróży organizuje wycieczki do wszystkich trzech miast. Kosztują one zazwyczaj około 25 D.T. od osoby.