NEFTA
Trzydzieści trzy kilometry na zachód od Tuzar rozciąga się Nefta, ostatnie miasto przed granicą w Hazua z Algierią i pod wieloma względami pomniejszona kopia Tuzar. Architektura obu miast jest bardzo podobna, a w starym mieście spotyka się budynki z niemal takimi samymi dekoracjami elewacji. Oazy mają również identyczną wielkość i pełnią podobną rolę.
Nefta jest także kolebką sufizmu w Tunezji, stąd też jest tu kilka ważnych obiektów związanych z tym ruchem religijnym.
Sufizm
Sufizm to kierunek ascetyczno-mistyczny w islamie, który narodził się w VII wieku z inicjatywy ludzi aktywnych w swej pobożności, dosłownie i poważnie traktujących swe obowiązki dobrego muzułmanina i ingerujących w życie społeczności. Sufici strzegli swych serc przed ścieżkami lekkomyślności i dążyli do złączenia się z Bogiem poprzez ekstazę i kontemplację, a także wierzyli w moc świętych i świętych miejsc. Idea zjednoczenia znalazła odbicie w kulcie miejscowych świętych-marabutów – popularnych szczególnie wśród Berberów. Sufizm stał się w Tunezji popularny szczególnie jako kierunek zmierzający do odnowy moralnej w XIII wieku po upadku Almohadów.
Informacja
Główna ulica miasta – Av. Habib Bourguiba, leży na trasie Tuzar-Algieria. Bank, poczta, biuro turystyczne i dworzec autobusowy znajdują się po wschodniej stronie corbeille (wąwozu).
Tereny na zachodnim końcu Av. Habib Bourguiba to prężnie rozwijająca się strefa hotelowa. Obwodnica biegnąca na północ od miasta ułatwia dostęp do kilku hoteli z widokiem na corbeille.
Małe biuro turystyczne ulokowane jest przy skrzyżowaniu z obwodnicą zaraz przy wjeździe do miasta od strony Tuzar. Mężczyzna pracujący w biurze potrafi udzielić odpowiedzi na wiele pytań, przede wszystkim jednak chce oprowadzać przybyszów po mieście, co jest właściwie niepotrzebne.
Poczta mieści się po lewej stronie, w miejscu, gdzie droga obniża się i przecina corbeille.
Wypoczynek
O atrakcyjności tego miasta decyduje jego położenie, bowiem nie ma tutaj zbyt wiele do zwiedzania, nie licząc starego miasta i oazy.
Niewątpliwie interesującym elementem krajobrazu jest corbeille, przecinająca miasto na dwie części. Przy północnym jej końcu tryska gorące źródło, ukryte w gaju palmowym poniżej Cafe de la Corbeille. Jest tu sadzawka, w której mogą pluskać się kobiety i mężczyźni.
Na jednym krańcu corbeille stoi zawija Sidi Brahim, gdzie pochowanych jest kilku wyznawców sufizmu.
Corbeille wiedzie do oazy po północnej stronie miasta – gaj palmowy jest równie interesujący jak jego odpowiednik w Tuzar. Robotnicy pozwalają na chodzenie po okolicy i odpowiadają na pytania ciekawskich.
Jeżeli podróżuje się samochodem, można udać się do oddalonego o 10 km od miasta miejsca, w którym, jak twierdzi pracownik biura turystycznego, w słoneczny dzień ukazuje się fatamorgana. Gdy ja tam byłem, padał deszcz.
Noclegi
Najtańszym hotelem w Nefcie jest Hotel de la Liberte, obok Place de la Liberation w sercu starej dzielnicy, na południe od miasta. Najprościej można dotrzeć do niego podążając za znakami do Hotel Habib, znajdującego się na samym Place de la Liberation. Potem trzeba skręcić w Rue Chaffai Cherif, obok Restaurant des Amis przy północno-zachodnim rogu placu i szukać odpowiedniej tabliczki. Pytając o drogę mieszkańców należy nazwać go „Hotel Mahmoud”, jako że właściciel jest znaną personą w mieście. To dosyć prymitywny, ale sympatyczny stary hotel otaczający porośnięty winoroślami dziedziniec (3 D.T. od osoby z bezpłatnym zimnym prysznicem), a w każdym razie znacznie lepszy niż nieciekawy Hotel Habib (tel. 06/45 74 97), który kosztuje 7 D.T. od osoby (śniadanie wliczone w cenę).
Najlepszym hotelem w mieście jest Hotel Marhala (tel. 06/45 70 27), jeden z czterech prowadzonych przez Touring Club de Tunise (pozostałe są w Gammart, Matmacie i Dżerbie). Znajduje się on w zachodniej części miasta, dwadzieścia minut marszu od dworca autobusowego, w dawnej fabryce cegieł – obecny wygląd hotelu nie wskazuje na jego przeszłość. Pokoje są nieco za małe, choć czyste i komfortowe. Jedynka/dwójka kosztuje 9,5/16 D.T. ze śniadaniem, a za pokój z prysznicem 11/18 D.T. Warto rozważyć częściowe albo pełne wyżywienie: za posiłek płaci się 2,5 D.T., a w mieście nie ma zbyt wielu dobrych restauracji.
Prawdopodobnie właściciele Hotel Marhala zarządzają obecnie także sąsiednim hotelem, nieco droższym (20/40 D.T ze śniadaniem). Na jego terenie znajduje się basen, z którego mogą korzystać goście obu hoteli.
Marhala otacza grupa trzygwiazdkowych hoteli, ale najlepszym miejscem noclegowym jest czterogwiazd-kowy Sahara Pałace, pięknie usytuowany w północno-zachodniej części corbeille.
Jeżeli jest on zamknięty, to warto wybrać się do trzygwiazdkowego Hotel Bel Horizon (tel.06/45 70 88), również położonego przy północno-wschodniej krawędzi corbeille. Jest tu piękny basen, a za jedynkę/dwójkę ze śniadaniem płaci się 43/60 oraz 53/80 D.T. z pełnym wyżywieniem.
Hotel Mirage został zamknięty i prawdopodobnie zniknie na zawsze z hotelowej mapy miasta.
Gastronomia
Sieć gastronomiczna w Nefcie jest słabo rozwinięta: składa się z kilku kiepskich restauracji przy Av. Habib Bourguiba obok dworca autobusowego i w okolicach Place de la Liberation oraz lokali hotelowych. Najlepsza z nich to Restaurant Jemel obok biura turystycznego, gdzie menu jest wypisane na tablicy (2 D.T). Restaurant du Sud, naprzeciwko dworca autobusowego, oferuje duży wybór kuskusu za 1,8 D.T. Przyjemnym miejscem do ochłodzenia się jakimś zimnym napojem i podziwiania pięknego widoku na corbeille jest Cafe de la Corbeille.
Komunikacja
Autobus – Dworzec autobusowy leży po północnej stronie Av. Habib Bourguiba, około 100 metrów od biura turystycznego. Autobusy SNTRI do Tunisu (7,5 godz., 14,28 D.T) odjeżdżają o 10.30 i 24.00.
Istnieją także częste lokalne połączenia do Tuzar (850 milimów), do Redeyef (4,6 D.T) o 9.00 i 14.30 oraz Hazua o 10.00 (1,3 D.T.).
Taksówki – Louages wyruszają w miarę regularnie z dworca autobusowego na dwudziestominutową podróż do Tuzar (960 milimów). Czasami zdarzają się także kursy do Hazua (1,45 D.T.).
Do/z Algierii
Granica z Algierią przebiega w Hazua (Hazona), 36 km na południowy zachód od Nefty. Jest jeden autobus dziennie z Tuzar o 9.30, który zatrzymuje się w Nefcie o 10.00; dojechać można także taksówką. Po tunezyjskiej stronie granicy nie ma banku.
Pomiędzy dwoma punktami granicznymi rozciąga się czterokilometrowy pas neutralnego terytorium, który trzeba przejść pieszo – nie można zapomnieć wody i kapelusza. Czasami zdarzają się algierskie taksówki albo samochody turystyczne, ale nie można na to co liczyć.
W algierskim punkcie granicznym należy zadeklarować pieniądze oraz wypełnić formularz dewizowy. Jest to wyjątkowo bezproblemowe przejście graniczne, a pracownicy są przyjaźnie nastawieni. Po algierskiej stronie granicy w Bu Arua znajduje się bank, ale częściej jest on zamknięty niż otwarty. Jeżeli coś takiego się zdarzy, można wymienić niewielką ilość pieniędzy (oficjalnie) w biurze celnym.
Do najbliższego miasta po algierskiej stronie – El-Oued, dojeżdża się louage 80 km po dobrej bitumicznej drodze. Kierowcy przyjmują obie waluty: tunezyjski dinar (5 D.T.) lub algierski dinar (50 A.D.). Można także dojechać autostopem, ale przez pierwsze 27 km, do połączenia z drogą z Tebessy do El-Qued, ruch jest bardzo mały.