Kreta, wakacje u Minosa

RETHYMNON

Rethymnon to trzecie co do wielkości miasto Krety. Tutaj znajdują się największe i najdłuższe plaże na wyspie, zachęcające do wypoczynku, spacerów i kąpieli słonecznych. To, co przyciąga turystów to nie tylko złote plaże, lecz  historia i kultura tego niewielkiego, bo ok. 20 tysięcznego miasta. Rethymnon leży między Heraklionem, a Chanią.
Stolica prowincji stanowi znakomity przykład mieszania się kultur wschodu i zachodu. Jednym z bardziej ciekawych i imponujących zabytków jest Fortezza wybudowana w 1573r. przez Wenecjan w celu ochrony mieszkańców przed napaścią ze strony tureckiej. Na terenie Fortezzy znajduje się Meczet oraz Muzeum Archeologiczne, gdzie zebrane są eksponaty znalezione podczas prac archeologicznych na terenie Rethymnon.

Widok z twierdzy w Rethymnon na port

Cechą charakterystyczna dla większości miast znajdujących się na Krecie w tym również Rethymnon jest port wzniesiony przez Wenecjan. Jest to malownicze miejsce otoczone kolorowymi łodziami rybackimi, zakończone na końcu nabrzeża starą latarnią. Zwiedzając port nie sposób zauważyć domów o pastelowych fasadach i licznych tawern, gdzie można skosztować świeżej ryby i przekonać się o gościnności lokalnych mieszkańców.

Spacerując po licznych uliczkach Rethymnonu natkniemy się na piękną Loggię zainspirowaną stylem palladiańskim. Niewątpliwe jest to doskonały przykład mieszania się kultury weneckiej i tureckiej. Jeszcze dziś można tu zauważyć pozostałość po dawnym meczecie. Obecnie Loggia pełni funkcje Muzeum Archeologicznego. Innym przykładem panowania Tureckiego w Rethhmnon jest meczet Kara Musa Paszy wielkiego wezyra Ibrahima dowódcy oddziałów której napadły na Kretę.

Wczesnym wieczorem rozpoczyna się nocne życie – otwierane są liczne sklepy, galerie sztuki, lokale w ogródkach, a tawerny, bary i dyskoteki zapewniając gościom niezapomniane chwile.

HISTORIA

Pierwsze świadectwa osadnictwa na Krecie sięgają 6000-3100 p.n.e. – neolit. Domostwa były budowane w tym okresie z wysuszonej gliny lub kamienia. Gospodarka opierała się na uprawie ziemi i hodowli zwierząt.

W okresie 3100-2100 p.n.e. nazywanym okresem przedpałacowym lub wczesnominojskim pojawiają się ślady wytwarzania narzędzi z brązu i użycia koła garncarskiego. Niektóre budowle z tego okresu posiadają już dwie kondygnacje. W grobach znajdowana jest złota biżuteria. W latach 3000-1500 p.n.e. na wyspie rozwinęła się kultura minojska. W 395 Kreta stała się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego.

W latach 824 – 961 znajdowała się pod panowaniem arabskim. W 1204 zdobyli ją Wenecjanie, którzy rządzili wyspą do podboju osmańskiego w 1669 roku. W 1770 doszło do powstania Greków i ogłoszenia niepodległości. W 1771 Turcy odzyskali kontrolę nad wyspą. W latach 1820-1844 wyspa należała do Egiptu. Po kolejnym powstaniu z lat 1895-1897, Kreta stała się w 1898 autonomiczną republiką pod protektoratem Imperium osmańskiego. 6 października 1908 Republika Krety ogłosiła niepodległość, nie uznaną międzynarodowo. 30 maja 1913 została włączona do Grecji. W roku 1941 w czasie II wojny światowej wyspa była sceną zażartej bitwy pomiędzy niemieckimi spadochroniarzami a broniącymi jej oddziałami alianckimi.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny otwarcia sklepów nie są sztywno ustalone. Generalnie latem wszystkie sklepy otwarte są od poniedziałku do soboty w następujących godzinach: poniedziałki, środy i soboty – od 8:30 do 15:00, wtorki,  czwartki i piątki – od 8:30 do 14:00 i od 17:00 do 20:30.

W klasztorach od turystów wymagany jest specjalny ubiór (można go bezpłatnie wypożyczyć): długa spódnica/spodnie, zakryte ramiona.  Nie jest tolerowany strój plażowy.

Fotografowanie. Zabronione jest robienie zdjęć we wnętrzu kościołów i klasztorów. W muzeach na ogól można robić zdjęcia, ale bez flesza. Uwagi te dotyczą również filmowania. Oprócz wielojęzycznych zakazów, zawsze są odpowiednie piktogramy.