Douz

Noclegi – średnia kategoria

W obrębie gaju palmowego, mniej więcej dwadzieścia minut marszu od centrum miasta, usytuowanych jest kilka niezłych hoteli należących do tej kategorii i bardzo podobnych do siebie. Są to między innymi wielki Hotel Saharien (tel.05/49 53 39) – należy skręcić w lewo przy Maison de Culture – oraz Roses de Sabie (tel.05/49 53 66) na lewo od biura turystycznego. W obu są baseny i restauracje. Saharien jest sporo droższy: jedynka/dwójka kosztuje 22/34 D.T.

Droga do Roses de Sabie przechodzi koło hammamu, z własnym gorącym źródłem (500 milimów za kąpiel).

Noclegi – najdroższe

Wszystkie droższe hotele znajdują się w Strefie Turystycznej zajmującej południową część palmeraie od strony piaszczystych wzgórz. Najnowszy z nich to gigantyczny Hotel Tuareg (tel.05/49 50 57), wybudowany w stylu starej kazby ozdobionej krenelażem. W środku basenu wybudowano nawet niewielką wyspę z palmami (jedynka/ dwójka ze śniadaniem 45/60 D.T.) Prawie identyczne ceny proponuje sąsiedni Hotel Sahara (tel.05/49 52 46) i Mehari (tel. 05/49 51 49). W tym drugim można korzystać z basenu za 2/5 D.T. dziennie).

Gastronomia

Jak na miasto z ambicjami ośrodka turystycznego, infrastruktura gastronomiczna jest kiepsko rozwinięta.

Restaurant Splendide, obok dworca autobusowego na Av. Taieb Mehiri, spełnia wymagania przemysłu turystycznego. Można tu zjeść smaczną szorbę za 1,5 D.T. oraz dania europejskie, jak kotlet z indyka, frytki i surówkę za 2,6 D.T.

Obsługa Restaurant Ali Baba, 100 metrów od ronda przy drodze do Kebili, zaprasza na dobre jedzenie za 2 D.T.

Restaurant La Rosa, koło suku na Av. du 7 Novembre 1987, to również możliwość nie do pogardzenia.

Zakupy

Przy Av. des Martyrs, na zachód od suku, mieszczą się trzy sklepy z saharyjskimi sandałami ze skóry wielbłądziej za 10-15 D.T w zależności od rodzajów dekoracji i jakości. Wersja dla turystów zazwyczaj ozdobiona jest wzorami palmowymi itp.

Komunikacja

Autobus – Autobusy odjeżdżają z przystanku koło Restaurant Splendide, przy głównym skrzyżowaniu w centrum miasta. Zazwyczaj w pobliżu parkuje jeden albo dwa autobusy. Znajduje się tutaj także biuro lokalnego przedsiębiorstwa autobusowego.

Autobusy odjeżdżają stąd regularnie do Kebili (1,05 D.T) oraz w kierunku południowym do Tuzar o 8.00 i Gabesu o 6.45 i 21.00.

Autobusy SNTRI dwa razy dziennie kursują do Tunisu (21.00). Jeden z nich (6.00) jedzie przez Tuzar, Gafsę i Kairuan, a drugi (21.00) przez Gabes, Sfaks i Susę.

Taksówki – Jedyny w całym kraju zadaszony postój louages, mieści się o przecznicę na zachód od dworca autobusowego przy Av. Taieb Mehiri. Regularne połączenia obejmują Kebili (1,25 D.T.) i Zaafrane (600 milimów). Czasami odjeżdżają stąd także taksówki do Tuzar, ale znacznie lepiej jechać do tego miasta z przesiadką w Kebili.

OKOLICE DOUZ  – Dookoła Zaafrane

Małe oazowe miasto Zaafrane leży około 12 km na południe od Douz, na krawędzi Wielkiego Ergu Wschodniego. W tym miejscu właściwie zaczyna się prawdziwa pustynia. Jest to jedna z niewielu wiosek w kraju, gdzie do dzisiaj oglądać można tradycyjne namioty plemienia Nefzawa. Większość z członków plemienia mieszka w betonowych blokach, obok których stoją namioty, gdzie przechowywane są muły, wielbłądy i kozy.

Zaafrane tętni życiem w czasie daktylowych żniw w listopadzie, przez pozostałą część roku, kiedy większość mieszkańców migruje na wschód, miasto popada w odrętwienie, tak jak większość pustynnych osiedli.

Droga, biegnąca przez Zaafrane, ciągnie się dalej do małej oazy El-Faouar, zamieszkanej przez inne wędrowne plemię.

W Zaafrane jest jeden hotel Jedynka/dwójka ze śniadaniem kosztuje 13,5/21 D.T. Niewielka oaza Nouil, położona na niewielkim półwyspie na zachód od Douz, oferuje nocleg w tradycyjnych namiotach z pełnym wyżywieniem za 12 D.T. Noc spędzić można również w Hótel Nouil. Także w El-Faouar, zgodnie z ogłoszeniami przy drodze koło Zaafrane, jest hotel.

Komunikacja Autobusy z Douz do Zaafrane, Sabrii i El-Faouar wyruszają o 7.00,9.00,11.00,13.00 i 14.30. Na trasie tej jeżdżą także louages (600 milimów). Powszechną praktyką jest stanie na skrzyżowaniu drogi do Zaafrane i El-Faouar, która prowadzi na południe od postoju louages, i machanie na każdy przejeżdżający pojazd. Zazwyczaj trzeba płacić tyle co za louage, ale czasami można być zawiezionym za darmo. Ruch na szosie zamiera zazwyczaj po 16.00, w tym też w piątkowe popołudnie.

Poza piątkiem jest to zazwyczaj ruchliwa droga i złapanie okazji do El-Faouar nie stanowi większego problemu. W Zaafrane najlepiej czekać na okazję w samym środku wioski.