Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud Londyn
Madame Tussaud to zdecydowanie najsłynniejsze muzeum figur woskowych na świecie. Początkowo muzeum działało tylko w Londynie, dziś jednak posiada ono także swoje filie w Nowym Jorku, Las Vegas, Berlinie, Amsterdamie, Hongkongu i Szanghaju.
Muzeum Figur Woskowych założyła w Londynie w 1835 r. Marie Tussaud, urodzona w Strasbourgu jako Marie Groshlotz. Marie Tussaud tworzenia figur woskowych nauczyła się od swojego ojca – lekarza, który wyspecjalizował się w robieniu odlewów z wosku. Swoje pierwsze dzieła poświęciła Voltaire’owi, Jean – Jacques’owi Rousseau i Benjaminowi Franklinowi. Podczas Rewolucji Francuskiej Marie Tussaud stworzyła figury wielu zgilotynowanych Francuzów, w tym Marii Luizy, księżniczki de Lambelle – przyjaciółki Marii Antoniny. W 1802 r. rzeźbiarka po raz pierwszy pojawiła się w Wielkiej Brytanii, a z powodu wybuchu wojny między Francją i Wielką Brytanią nie tylko nie wróciła do kraju, ale wyruszyła ze swoją kolekcją figur woskowych w podróż po Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ostatecznie, w 1835 r., Marie Tussaud osiedliła się w Londynie, a przy Baker Street otwarła swoją pierwszą wystawę.
W latach 80-tych XIX w. siedziba muzeum została przeniesiona na Marylebone Road, gdzie pozostała do dziś. Do poł. lat 20-tych XIX w. zgromadzono w muzeum blisko 400 figur woskowych, jednak znaczna ich część spaliła sie podczas pożaru w 1925 r., a reszty zniszczeń dopełniły bombardowania niemieckie z czasów II wojny światowej. Najstarszą, zachowaną do dziś, a wykonaną jeszcze przez Marie Tussaud figurą jest zatem ta przedstawiająca Madame du Barry. Muzeum obejmuje kilka sal, z których każda przedstawia słynne postacie z innej kategorii. Jest tu sala sportu (Michael Jordan, Gary Lineker, Pele), bohaterów filmowych (Angelina Jolie, Marilyn Monroe, Sean Connery), gwiazd muzyki (The Beatles, Jimi Hendrix, Michael Jackson), polityków i ludzi nauki (Nelson Mandela, król Henryk VIII), a także sala na przykład strachu. Przy wejściu do muzeum turystów wita figura przedstawiająca Marie Tussaud, przez nią zresztą wykonana w 1842 r. Wśród wielu artystów, polityków i gwiazd sportu znajdują się również dwie figury Polaków – Lecha Wałęsy i Jana Pawła II.