Addis Abeba (Etiopia) – Sudan – Kair (Egipt)
4 tygodnie: 29 dni – 6 tyś. km.
Ruszamy z Addis Abeby – stolicy Etiopii. Jedziemy daleko na wschód do krainy Harar, gdzie zobaczymy: karminie hien, muzułmanskie targi, palarnie etiopskiej kawy, labirynt uliczek i niedaleką Valley of Marvels. Odwiedzimy w Etiopii: Park Awash, kościoły Lalibela, Park Narodowy Gór Simien, kompleks pałacowy Fasil Ghebbi, Wodospady Nilu Błękitnego oraz najciekawsze miejsca nad jeziorem Tana. W Sudanie pojedziemy do koczowniczego ludu Kassali, zobaczymy Chartum, piramidy w Karima, Tombes – Old Dongola oraz inne napotkane atrakcje. W Egipcie do zobaczenia: świątynia Ramzesa – Abu Simbel, świątynie w Karnaku, płaskorzezby w Abydos, w okolice Dakhli, Pustynia Biała, Kair. Powrót samolotem lub promem z Port Said (istnieje też możliwość powrotu promem Hajfy w Izraelu po zobaczeniu Jordanii i Izraela).
Plan wyprawy:
1. Etiopia (9.09.2018) Przelot z kraju do Addis Abeby lub kontynuacja poprzedniego etapu z Kenii.
2. Etiopia (10.09) Jedziemy do najdalej na wschód wysuniętego krańca Etiopii – krainy Harar oraz Doliny Marvels. Nocleg w drodze.
3 i 4. Etiopia (11 i 12.09) Dwa dni poświęcamy na zobaczenie starożytnego miasta Harar oraz osobliwości doliny, w której natura stworzyła przedziwne skalne rzeźby. Nocleg w hotelu.
5. Etiopia (13.09) Przejazd do Parku Awash. Nocleg przy parku.
6. Etiopia (14.09) Safari po parku. Droga Addis Abeba – Dire Dawa dzieli park na dwie części. Po jednej stronie sawanna, oryxy, rzeka Awash i wspaniałe wodospady, po drugiej wulkaniczna kamienna pustynia, góra Fantale Crater i gorące źródła Filoha Hot Spring. Biwak w Parku.
7. Etiopia (15.09) Droga do krainy Roha – świętego miejsca Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Nocleg w hotelu w Lalibela.
8. Etiopia (16.09) Dzień na zwiedzanie kościołów i okolicy. Do wyboru jedenaście wykutych w litej skale monumentalnych kościołów z XII i XIII w. Nocleg w Lalibelli.
9. Etiopia (17.09) Męczący dzień jazdy przez etiopskie góry do miast północy Adwy i Aksum. Noc w hotelu.
10. Etiopia (18.09) Jedziemy w Góry Simien. Noc przy parku.
11. Etiopia (19.09) Treking po Parku Narodowym Gór Simien – płaskowyże rozdzielone przez doliny, iglice skalne, kozice ibex i jedyne na świecie trawożerne małpy – gelady. Powrót do Simien Lodge na nocleg.
12. Etiopia (20.09) Droga nad jezioro Tana. Po drodze zatrzymujemy się w miasteczku jak z westernu – Debark. Nocleg w hotelu przy Fasil Ghebbi.
13. Etiopia (21.09) Zwiedzamy kompleks zamków w mieście Gonder w Etiopii, które w XVII i XVIII wieku pełniły funkcję rezydencji cesarzy Etiopii. Po południu kontynuujemy naszą podróz nad jezioro Tana.
14 i 15. Etiopia (22 i 23.09) Atrakcje Jeziora Tana i okolic: Debre libanos, klasztory na wyspach, klasztory na półwyspie Zege, miejsce skąd wypływa Nil Niebieski, miejsce karmienia pelikanów i budowy łodzi z papirusa, targi Bahar Dar, Wodospady Nilu Błękitnego.
16. Etiopia (24.09) Jedziemy nad granicę z Sudanem. Nocleg biwak.
17. Sudan (25.09) Granica Etiopia – Sudan i jedziemy do Kassali, gdzie żyje plemię Rashaida w namiotach z koziej skóry. Jest to koczowniczy lud, hodujący wielbłądy i kozy. Kobiety ukrywają twarze i zajmują się wykonywaniem biżuterii na sprzedaż. Nocleg biwak.
18. Sudan (26.09) Dzień wsród tubylców. Nocleg w Kassali.
19. Sudan (27.09) Dzień w drodze do stolicy Sudanu – Chartum. Nocleg w hotelu.
20. Sudan (28.09) Oglądamy Chortum i Omdurmanie: targi, Grób Mahdiego, Dom Kalifa, Rytuał Sufi. Nocleg w hotelu.
21. Sudan (29.09) Droga do Karimy. Sudan słynie z największej ilości piramid. Zwiedzamy je po drodze. Nocleg – biwak.
22. Sudan (30.09) Chrześcijanskie relikty w Sudanie – Old Dongola w drodze nad Jeziora Nassera. Nocleg – biwak.
23. Sudan/Egipt (1.10.2018) Przekraczamy granicę z Egiptem. Prom przez jezioro.
24. Egipt (2.10) Swiątynia Ramzesa – monumentalne, wykute w skale świątynie Ramzesa II i Nefertari. Nocleg w hotelu.
25. Egipt (3.10) Przejazd do kopleksu świątyń w Karnaku. Nocleg w hotelu.
26. Egipt (4.10) Zwiedzamy płaskorzeźby w Abydos i Karnak. Nocleg w hotelu.
27 i 28. Egipt (5 i 6.10) Pustynia Biała, Oazy, formy skalne. Nocleg w oazach.
29. Egipt (7.10) KONIEC PODRÓŻY: Odlatujemy do kraju, lub odpływamy promem do Europy z Port Said, lub kontynuujemy podróż ze zwiedzaniem Jordanii i Izraela z powrotem promem z Hajfy.
Sudan: państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym, ze stolicą w Chartum. Niepodległoć od Egiptu i Wielkiej Brytanii Sudan uzyskał 1 stycznia 1956. 39 mln ludności. Gęstość zaludnienia wynosi 16 osób/km2. W Sudanie obowiązkowa nauka trwa 8 lat. Religie islam sunnicki 95,5%, chrześcijaństwo 3,5%, animizm 1%. Jest krajem rolniczym. Najważniejszymi roślinami eksportowymi jest bawełna i sorgo. Sudan ma duże zasoby naturalne, nie do końca odkryte, eksportuje tylko ropę naftową. Kraj ten jest 6 razy większy od Polski. Najdłuższą rzeką jest Nil. Najwyższym szczytem jest Deriba Caldera, 3 042 m n.p.m. W Sudanie można zostać ukrzyżowanym. W kraju tym legalne są śluby martwych.
Etiopia: dawniej Abisynia państwo położone we wschodniej Afryce, ze stolicą w Addis Abeba. Liczba ludności 92 mln. Kraj ten jest 3,6 razy większy od Polski. Niepodległość od Królestwa Włoch uzyskana w 1941 roku. Jeden z najuboższych krajów świata. W Etiopii mówi się w aż 84 językach. Główne religie – chrześcijaństwo i islam. Etiopia jest dla rastafarian Ziemią Obiecana. Większość Etiopii leży na wyżynach, bądz wzgórzach, wschodnia część kraju jest nizinna. Przez Etiopię przebiegają tzw.
Wielkie Rowy Afrykańskie, czyli granica płyt tektonicznych. W etiopskim kalendarzu jest 13 miesięcy: 12 po 30 dni i ostatni ma 5 lub 6. Nowy rok obchodzony jest 11 września. Zgodnie z tradycją rodzice i dzieci nie mają wspólnego nazwiska. Co roku z powodu niedożywienia umiera 130 tysięcy dzieci. W samym sercu stolicy znajduje się największy w Afryce targ Addis Abeba Mercato. Życie toczy się głównie na targowiskach. Ludzie handlujš wszystkim, czym się tylko da. Etiopczycy uważają swój kraj za ojczyznę prawdziwej kawy.
Egipt: Liczba ludności 90 mln. Egipt oficjalnie ogłosił niepodległoć od Wielkiej Brytanii w 1922 roku. Kraj ten jest 3,2 razy większy od Polski. W Egipcie przeważa klimat skrajnie suchy zwrotnikowy. Rolnictwo egipskie nie jest w stanie zaspokoić wewnętrznych potrzeb kraju. Turystyka jest jednym z głównych zródeł dochodu Egiptu. W Egipcie działają 44 polskie przedsiębiorstwa. Główna religią jest Islam. Starożytni Egipcjanie czcili ponad 1 000 różnych bogów i bogiń. Najważniejszym był bóg słońca Ra. Egipcjanie wymyślili zegar, ustalili rok składajšcy się z 365 dni i 12 miesięcy.
W starożytnym Egipcie palono żywcem rudowłose osoby. Była to ofiara dla boga Ozyrysa.