Treking na Cyprze
TREKING i szlaki do wędrowania na Cyprze
....
Dla tych, którzy zamierzają przemierzyć Wyspę Afrodyty na własnych nogach.
Wyspa ta na morzu śródziemnym jest nie doceniana przez pieszych turystów. Jeszcze 8 lat temu w 2001 roku większość turystów pieszych na wyspie stanowili, byli pracownicy izraelskich kibuców powracający do swoich państw (Włochy, Grecja, Francja, była Jugosławia), którzy zahaczali w drodze powrotnej o Cypr i aktywnie wędrując przemierzali wyspę.
Teraz w 2009 roku już ich się nie spotyka a ich miejsce zajęli turyści z Europy (kolejno z: Francji, Szwajcarii, Anglii, Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Hiszpanie, Norwegii itd.).
Cypryjczycy sami nie są zainteresowani tym sportem, uznali go jako nie ciekawy gdyż nie można się popisać przed kobietami.
pogoda
Na wyspie panują doskonałe warunki dla wycieczek pieszych, zwłaszcza jesienią, zimą i wiosną, czyli pomiędzy październikiem a kwietniem.
Temperatura waha się w tedy pomiędzy 15 a 25°C, w nocy koło +5°C, a średnia opadów jest niska w porównaniu z innymi krajami Europy.
Patrz pogoda w Informacje Cypryjskie!
Odradzam wycieczki latem chyba, że planujemy schudnąć szybko przez odwodnienie. Lato na wyspie to czas na leżenie na plaży.
Szlak E4 …………… Na Cyprze jest długodystansowy szlak „E4”. Biegnący przez prawie wszystkie ciekawe miejsca Cypru południowego. Przez tereny pięknego krajobrazu, przyrody, archeologiczne i historyczne zabytki, oraz miejsca kultury.
Jest to część europejskiego szlaku, który startuje na Gibraltarze, potem biegnie przez; Hiszpanię, Francję, Szwajcarię, Niemcy, Austrię, Węgry, Bułgarię, półwysep grecki i wyspę Kretę, i na końcu Cypr.
Na Cyprze szlak startuje na jednym lotnisku a kończy się na drugim (Pafos – Larnaca) biegnąc kluczy (pętle szlaku koło Agia Napy, Larnaki, półwyspu Akamas,) z jednego krańca wyspy na drugi i ma sumie długość około 550km!
Przewodniki – broszury……….W biurach Cypryjskiej Organizacji Turystycznej (CTO) dostaniecie za darmo,
dobre broszury i przewodniki po trasach trekingowych na Cyprze.
Najpopularniejsza i najlepsza zarazem jest: „European Long Distance Path E4 and Other Cyprus Nature Trails” . Opisane jest tam po angielsku, wiele szlaków, z mapami, opisem trudności itd.
Ten przewodnik – broszura, dzieli szlak E4, na 23 odcinki, różnej długości od 7km do 45km, ale średnia długość odcinka jest 25km.
Inne szlaki – ścieżki przyrodnicze:
Cypryjska Organizacja Turystyczna przygotowała około 75 ścieżek przyrodniczych i krótkich szlaków spacerowych (nie zależnie od trasy E4).
Podzieliła je na trzy kategorie:
– łatwa trasa,
– trudna i niebezpieczna trasa (lekko przesadzone określenie),
– bardzo trudna i niebezpieczna – nie wybierać się z dziećmi (strome stoki).
Wszystkie są opisane wyżej wspomnianej broszurze – przewodniku.
Część z tras po za opisem w „European Long Distance Path E4 and Other Cyprus Nature Trails” nie posiada oznakowań w terenie, ale orientacja nie robi tam problemu.
O czym należy pamiętać na Trekingu na Cyprze
- Kapelusz – z dużym rondem! (Kapelusz w stylu Australia a la Indiana Jons, jest lepszy w strefie podzwrotnikowej od czapki z daszkiem. To praktyka a nie snobizm! Bardzo polecam latem przewiewne słomkowe kapelusze!)
- Krem do opalania z filtrem 15 lub 20 UTV.
- Buty trekingowe i sandały trekingowe (zwykłe adidasy rozpadają się na cypryjskich kamieniach).
- Dobre skarpety trekingowe.
- Lekkie przewiewne ubranie.
- Ciepłe chroniące przed wiatrem i deszczem ubranie.
- Kobiety długie spódnice, jeśli chcą zwiedzić jakąś świątynie lub klasztor (oczywiście jako dodatek do lekkiego ubrania na upały).
- Mężczyźni długie spodnie – w celu zwiedzania świątyń (oczywiście jako dodatek do lekkiego ubrania na upały).
- Mapy rejonu
- Broszurę -przewodnik: „Europen Long Distance path E4 , and other Cyprus Nature Trails”
- Zapoznać się z informacją o przyrodzie cypryjskiej – zagrożenia.
- Latarkę.
- Tel.komórkowy bez simlok’a (dobrze zadzwonić z cypryjskiej karty do domu i po pomoc)
- Pojemnik na wodę 1,5l na osobę
- Telefon do Nadleśnictwa Cypru +357 22 805510
PO ZA TYM UPRASZA SIĘ:
- Uczęszczać szlakami i ścieżkami.
- Uszanować własność prywatną.
- Nie niszczyć znaków na szlakach (nie dopisywać liter).
- Nie straszyć dzikich zwierząt.
- Nie zrywać kwiatów i roślin.
- Urządzać piknik w miejscach do tego przeznaczonych.
Itd.
Do tej pory niszczeniem szlaków zajmowali się cypryjscy myśliwi, którzy strzelali do znaków i tablic informacyjnych,
ale ostatnio na tych tablicach pojawiło się mnóstwo napisów w różnych językach, głównie po angielsku, grecku, niemiecku i francusku, ale między innymi i po polsku także.